CM de handbal (M): „Experţii” neînvinşi, dar neconvingători!

0
301

Campioana mondială en-titre, reprezentativa Franţei a terminat pe primul loc în grupa A, neînvinsă, dar a suferit enorm şi în ultima partidă cu Rusia (23-22). Mai remizase anterior cu Germania (25-25). Ruşii au condus în permanenţă (12-12 la pauză), 16-13 (min. 40), 20-17 (min. 48), 22-19 (min. 54). Francezii au egalat în minutul 58 (22-22) prin Dika Mem, pentru ca în minutul 60 Kentin Mahe să reuşească golul victoriei (23-22). Ruşii, paradoxal, cu o echipă bună, au remizat cu Serbia (30-30), dar şi cu Germania (22-22), la Berlin, într-o atmosferă incandescentă. Au pierdut, în schimb, (23-25) cu Brazilia, marţea trecută, un meci decisiv, când veneau după partida cu Germania, şi astfel reprezentativa condusă de Eduard Koksharov s-a văzut „scoasă” din jocurile pentru medalii, participând acum doar pentru un loc cât mai onorabil în clasamentul final. De la francezi aşteptările sunt mari, dar deocamdată marile aspirante la titlul mondial rămân Croaţia, Danemarca, Spania, poate Suedia, şi bineînţeles… Franţa. Care, mâine, la Koln, întâlneşte Spania, aceasta eliminând anul trecut în semifinalele Euro, echipa lui Nikola Karabatic, chemat la lot, după şase luni de indisponibilitate, pentru a-l înlocui pe Cedric Sorhaindo, accidentat, acesta fiind chemat de selecţionerul Didier Dinart.