Handbal (CM) – Tricolorele bat Danemarca în prelungiri şi sunt în semifinale

0
295

Echipa naţională de handbal feminin a României s-a calificat în semifinalele Campionatului Mondial din Danemarca, după ce a învins, la Herning, cu scorul de 31-30, după prelungiri, reprezentativa ţării gazdă. Tricolorele vor întâlni selecţionata Norvegiei în penultimul act al competiţiei.

Cristina Neagu a făcut un meci fabulos, marcând nu mai puţin de 15 goluri, dar a ratat o aruncare de la 7 metri chiar în ultima secundă a primelor 60 de minute. În prelungiri, Ada Nechita a marcat golul decisiv, tot înaintea ultimei sirene.

Marcatoarele echipei României au fost Neagu 15 goluri, Brădeanu 5, Manea 3, Nechita 3, Buceschi 3, Ardean-Elisei 2.

În celelalte meciuri din sferturile de finală s-au înregistrat rezultatele: Olanda – Franţa 28-25 (15-12), Polonia – Rusia 21-20 (11-9) şi Norvegia – Muntenegru 26-25 (13-11).Semifinalele se vor disputa vineri.