Campionatul Mondial de Handbal (F):Partide nebune în sferturile de finală!

0
316

Suspans teribil, meciuri de intensitate maximă, dar şi surprize, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Handbal, cea mai plăcută dintre ele fiind furnizată de echipa României, imperială, aseară. Cu o jucătoare, Cristina Neagu (15 goluri) de legendă. Iată rezultatele: Olanda-Franţa 28-25; Polonia-Rusia 21-20; Norvegia-Muntenegru 26-25; Danemarca-România 30-31 (după prelungiri). În semifinale, mâine seară, se vor întâlni Olanda-Polonia (ora 19) şi România-Norvegia (ora 21.45). Interesant este, însă, faptul că se reeditează partidele din grupe, când Norvegia şi Olanda s-au impus în faţa adversarelor lor. Exceptând partida Olanda-Franţa, în care olandezele au condus fizic şi tehnic, aproape tot timpul, jucătoarele antrenorului Alain Portes, strălucitoare în partida cu Spania s-au oprit, restul partidelor au avut teribilă încleştare. Să evidenţiem portarul olandez Tess Vester (47% procentaj de reuşită aseară). Victoria Polonia asupra Rusiei (21-20), după o partidă extrem de echilibrată, de urmărire reciprocă, nu mai este o surpriză, Polonia aflându-se la o a doua semifinală consecutivă de Cupă Mondială. Rusia măturase tot, chiar la nivelul grupei şi părea o pretendentă la titlu. O partida de mare virtuozitate tactică şi tărie psihică a fost cea care a opus reprezentativele României şi Danemarcei, aceasta din urmă evoluând în faţa propriului public. Dacă în prima repriză (13-10) româncele nu au lăsat nicio şansă danezelor, în repriza secundă a fost rândul acestora să revină (17-14). În prelungiri (4-3) pentru România. Bineînţeles, jucătoarea de excepţie a serii s-a numit Cristina Neagu, care şi-a trimis echipa în prelungiri ratând o lovitură de la 7 m în ultima secundă a timpului regulamentar. Cu un echilibru psihic formidabil, româncele au biruit un adversar de calibru internaţional. Nu mai scăzută ca valoare tehnică a fost partida dintre Norvegia şi Muntenegru (26-25), o adevărată nebunie, în care nordicile cu un plus de şansă au obţinut calificarea, în faţa unei echipe care nu a crezut în nicio clipă că poate pierde.