Ungaria şi Slovacia s-au calificat la Euro 2024

0
233

Ungaria a obţinut calificarea la Euro 2024, după ce a egalat în ultimul minut al prelungirilor, printr-un autogol, la Sofia, contra Bulgariei. Au avut loc confruntări violente între fanii bulgari şi poliţie, deşi meciul s-a desfăşurat cu uşile închise. Suporteri din toată ţara s-au prezentat în capitală, pentru a-i cere demisia lui Borislav Mihaylov, preşedintele federaţiei, aflat la conducere de 18 ani. Programat iniţial la Plovdiv, în centrul Bulgariei, meciul a fost mutat în ultimul moment în capitala Sofia.

Slovacia avea şi ea nevoie de un punct pentru a merge la turneul final şi a câştigat contra Islandei, scor 4-2.

Rezultatele de joi:
Grupa A: Cipru – Spania 1-3 Au marcat: Pileas 75 / Yamal 5, Mikel Oyarzabal 22, Joselu 28.
Georgia – Scoţia 2-2 Au marcat: Kvaratselia 15, 57 /McTominay 49, Shankland 90+3.
Clasament:  1 Spania 18p, 2 Scoţia 16p, 3 Norvegia 10p, 4 Georgia 8p, 5 Cipru 0p.

Grupa F: Azerbaidjan – Suedia 3-0 Au marcat:  Mahmudov 3, 89,Dadaşov 6.
Estonia – Austria 0-2 Au marcat: Laimer 26, Lienhart 40.
Clasament: 1 Austria 19p, 2 Belgia 17p, 3 Suedia 7p, 4 Azerbaidjan 7p, 5 Estonia 1p.

Grupa G: Bulgaria – Ungaria 2-2 Au marcat: Delev 24,Despodov 79 – penalty /Adam 10, Petkov (autogol) 90+7.
Muntenegru – Lituania 2-0 Au marcat: Kuc 3, Jovetic 48.
Clasament: 1 Ungaria 15p, 2 Serbia 13p, 3 Muntenegru 11p, 4 Lituania 6p, 5 Bulgaria 3p.

Grupa J: Liechtenstein – Portugalia 0-2 Au marcat: Cristiano Ronaldo 47, Joao Cancelo 57.
Luxemburg – Bosnia-Herţegovina 4-1 Au marcat: Olesen 6, Gerson Rodrigues 30 – penalty, 90+5, Mujakic (autogol) 55 / Gojkovic 90+3.
Slovacia – Islanda 4-2 Au marcat: Kucka 30, Duda 36 – penalty, Haraslin 47, 55 / Oskarsson 17, Gudjohnsen 74.
Clasament: 1 Portugalia 27p, 2 Slovacia 19p, 3 Luxemburg 14p, 4 Islanda 10p, 5 Bosnia-Herţegovina 9p, 6 Liechtenstein 0p.