Au marcat: Torje 19, Cr.Tănase 60, Chipciu 81 / Karagounis 33.

Romania: Bălgrădean – Papp, Găman (63 Chiricheş), Goian, Şt. Radu – Torje, I. Neagu (86 N.Grigore), Pintilii (46 Lazăr), Cr.Tănase (65 Chipciu) – B. Stancu (78 Cociş), Mazilu (46 M. Niculae). Selecţioner: Victor Piţurcă.
Grecia: Kapino – Maniatis, Papastathopoulos (46 Papadopoulos), Malezas, Giannoulis – Makos (46 Fotakis), Karagounis, Tziolis (77 Salpingidis) – Kone (65 Theodoridis), Liberopoulos (46 Mitroglou), Charisteas (46 Samaras). Selectioner: Fernando Santos.

Cartonaşe galbene: Neagu 33, Chiricheş 70 – Tziolis 50.

Tricolorii au subordonat la Altach naţionala Greciei, calificată la Euro 2012

În patru zile România s-a metamorfozat dintr-o echipă fricoasă, fără ritm, fără posesie şi fără entuziasm, într-o formaţie care se impune, agresivă, spectaculoasă şi eficientă. Belgia a jucat tiki-taka în faţa noastră, chiar dacă puteam termina la egalitate, însă peste câteva zile jucători tineri impuşi de Piţurcă au prins curaj şi au dominat clar o selecţionată calificată la Europene şi aflată în primele 10 naţionale din lume. Mijlocaşii laterali Torje şi Tănase au punctat spectaculos, între cele două goluri strecurându-se execuţia magistrală a lui Karagounis din lovitură liberă. Chipciu a închis o tabelă care putea arăta o diferenţă mai mare dacă tricolorii nu ratau alte câteva ocazii create destul de uşor la poarta elenă. Grecii au etalat o formulă schimbată faţă de amicalul cu Franţa, însă cu jucători care se vor regăsi în lotul lui Santos pentru turneul final din vara viitoare, pe lângă veteranii Charisteas, Karagounis, Liberopoulos şi Samaras. „România a oprit şirul victoriilor Greciei lui Santos. Echipa Greciei, cu numeroase modificari de jucători, s-a oprit la 17 meciuri fara înfrângere. Prima repriza a fost slabă, cele doua echipe ajungând greu la poarta. În repriza secundă, România a avut momente de supremaţie” a scris cotidianul elen „Sport”. „Stop aici. Santos, la prima înfrângere pe banca Greciei. L-a învins Piţurcă”, a comentat publicaţia „Nova-Spor”. Cotidianul „Naftemporiki” a menţionat: „Elenii n-au arătat mai nimic, nici în apărare, nici în atac şi le-au permis românilor să celebreze”.

Piţurcă: „Am câştigat jucători pentru naţională”

Selecţionerul Victor Piţurcă s-a declarat mulţumit de victorie şi de jocul echipei, dar în special de faptul că noii jucători au arătat că pot face faţă la echipa naţională. „A fost un 3-1 sec, după un joc foarte bun. Grecii n-au avut aproape nicio ocazie de gol şi în a doua repriză scorul putea lua proporţii. Unii jucători, precum Neagu, Chipciu, Găman sunt câştiguri pentru echipa naţionala. În ţară s-au spus vorbe urâte despre ei, dar au ajuns să câştige de o manieră categorică această partidă. Niciun joc nu seamănă cu altul, poate am avut mai multe greşeli neforţate. Dar în repriza a doua am fost mai buni. Din meciuri pierdute avem de învăţat şi noi am învăţat. Sunt mulţumit de Neagu, Chipciu, Torje, Găman, Papp sau Ştefan Radu. Eu dacă era altul în locul lui Marius Niculae nu îl chemam, dar ştiu că îşi doreşte foarte mult să fie la lot şi apreciez că a venit. Chipciu a făcut faza defensivă şi a făcut-o bine. A creat şi panică în atac”, a precizat Piţurcă.