Preliminarii Euro 2024: Austria s-a calificat

0
241

Olanda şi-a asigurat practic calificarea la Euro 2024, după ce a învins în deplasare Grecia cu 1-0. Oaseţii au primit uşor două penalty-uri, primul, ratat de Weghorst, al doilea, transformat de Van Dijk, şi nu l-au primit pe singurul clar, în prelungiri, la faultul asupra lui Brobbey. Slovacia e aproape de turneul final, după succesul din deplasare cu Luxemburg.  Austria e deja la Euro, după victoria din Azerbaidjan. Portugalia îşi continuă parcursul perfect, după ce a marcat 5 goluri în prima repriză a partidei din Bosnia.

Rezultate înregistrate luni, în calificările Euro 2024:

Grupa B: Gibraltar – Irlanda 0-4 Au marcat: Ferguson 8, Johnston 28, Doherty 60, Robinson 80.
Grecia – Olanda 0-1 Au marcat: Virgil van Dijk 90+3 – penalty.

Clasament: 1 Franţa 18p, 2 Olanda 12p, 3 Grecia 12p, 4 Irlanda 6p, 5 Gibraltar 0p.

Grupa F: Azerbaidjan – Austria 0-1 A marcat: Marcel Sabitzer 48 – penalty.
Belgia – Suedia, suspendat la pauză (1-1). Au marcat:Lukaku 31 – penalty / Gyokeres 15.

Clasament: 1 Belgia 16p, 2 Austria 16p, 3 Suedia 6p, 4 Azerbaidjan 4p, 5 Estonia 1p.

Grupa J: Bosnia-Herţegovina – Portugalia 0-5 Au marcat:Ronaldo 5 – penalty, 20, Bruno Fernandes 25, Joao Cancelo 32, Joao Felix 41.
Islanda – Liechtenstein 4-0 Au marcat: Gylfi Sigurdsson 22 – penalty, 49, Finnbogason 44,  Haraldsson 62.
Luxemburg – Slovacia 0-1 A marcat: David Duris 77.

Clasament: 1 Portugalia 24p, 2 Slovacia 16p, 3. Luxemburg 11p, 4 Islanda 10p, 5 Bosnia-Herţegovina 9p, 6 Liechtenstein 0p.