Liga Campionilor: AS Roma rezistă Barcelonei, Bayern lansează un tânăr

0
385

Barcelona n-a putut celebra cel de-al 100-lea meci al lui Lionel Messi în cupele europene, printr-o victorie, repurtând doar o remiză (1-1), în deplasare pe Stadio Olimpico din Roma. Catalanii au dominat categoric (72% posesie în prima repriză), au bombardat spaţiul porţii „romane”, au avut avantaj (1-0), golul fiind marcat cu capul de Suarez, la o centrare a lui Rakitic (min. 21), şi, cum se întâmplă nu rareori în fotbal, când giallorossi păreau asfixiaţi, mijlocaşul Alessando Florenzi (min. 31), neavând cui pasa, l-a văzut pe Ter Stegen ieşit din poartă şi cu un lob de 55 m a reuşit un gol fabulos, dar şi egalarea. AS Roma l-a pierdut pe Wojciech Szczesny, fostul portar al lui Arsenal, înlocuit cu Morgan De Sanctis (min. 50), pentru o luxaţie la mâna dreaptă în urma unui contact cu Luis Suarez. Barca l-a pierdut şi ea pe Rafinha (22 de ani), în urma unui atac al lui Radja Nainggolan (min. 65), la patru minute de la intrarea în teren. Rudi Garcia, antrenorul lui AS Roma, care are un bun început de campionat (2-1 cu Juventus) s-a declarat mulţumit de rezultat, menit să dea încredere echipei. La Atena, Bayern Munchen a avut un meci realmente dificil, chiar dacă în final s-a impus cu 3-0. La patru zile după debutul în Bundesliga, tânărul francez Kingsley Coman (19 ani) a strălucit la primul său meci în Liga campionilor, fiind coautor la două goluri ale bavarezilor. Înlocuindu-l pe Robert Lewandowski, Coman l-a servit pe Mario Gotze (min. 89), când acesta a marcat al doilea gol şi a obţinut un penalty, transformat de Thomas Muller în timpul suplimentar. Acelaşi Muller, aflat la al 69-lea meci în Liga Campionilor, a deschis scorul în minutul 52.