Bundesliga: Bayern Munchen oferă oxigen lui Freiburg

0
246

Deloc lipsită de mari surprize a fost etapa 33 din Bundesliga, pentru ca ultima, din 23 mai a.c, să se anunţe de-a dreptul nebună. Bayern Munchen, câştigătoarea campionatului a pierdut (1-2) în deplasare ajungând la a treia înfrângere consecutivă în campionat. Adversara sa, Freiburg, aflată la retrogradare, a marcat golul eliberator în minutul 89, prin N. Petersen, la numai trei minute după intrarea sa în teren. Schweinsteiger (min. 13) deschisese scorul, pentru ca Mehmedi (min. 33) să aducă egalarea. Prin victoria obţinută, Freiburg (locul 14 cu 34 de puncte) mai speră la salvare, deşi în ultima etapă se deplasează la Hanovra (tot 34 de puncte), pentru un derby al supravieţuirii. Alte surprize ale etapei s-au înregistrat în partidele Augsburg-Hanovra (1-2) şi Werder Bremen- Borussia Monchengladbach (1-2). Atât Augsburg cât şi Werder Bremen aspirau îndreptăţit la un loc care le dădea dreptul în Europa League. VfL Wolfsburg (2-1) cu Borussia Dortmund nu şi-a consolidat locul 2, cum s-ar putea crede pentru că „lupii” se deplasează în ultima etapă la Koln (39 p), echipă scutită de emoţii. Dacă Wolfsburg pierde şi Gladbach, pe teren propriu, câştigă partida cu Augsburg (momentan pe locul 6), atunci Gladbach trece pe locul 2, ceea ce ar fi o performanţă formidabilă pentru antrenorul acesteia, Lucien Favre, intrat în vederile lui  Bayern Munchen. În fine, acest joc al rezultatelor ar permite Borussiei Dortmund (locul 7-43 de puncte) ca în eventualitatea victoriei cu Werder Bremen să treacă…pe locul şase. O observaţie: conform obişnuinţei, oamenii lui Jurgen Klopp au primit gol chiar în primul minut de joc. Gundogan a pierdut balonul şi De Bruyne a oferit cea de-a 21-a pasă decisivă a sa, în actualul sezon, lui Caligiuri. Aubameyang a adus egalarea, dar Naldo a marcat golul victoriei. Cele două echipe se vor întâlni şi în finala Cupei Germaniei. Exceptând pe Paderborn (locul 18-31 p) deja condamnată, Hamburg SV (32 p), Stuttgart VfB (33 p), Hanovra (34 p) şi SC Freiburg (34 p) au dreptul …la speranţă. SV Hamburg, prezentă în elită de 52 de ani, a avut un sezon oribil şi este pe marginea prăpastiei, mai ales că întâlneşte pe Schalke.