Fotbal la limită în liga secundă

0
297

CSU s-a impus cu 1-0 la Arad, iar FCU a pierdut cu acelaşi scor la Vâlcea, ambele având prestaţii modeste

Etapa a 17-a a seriei secunde din Liga a II-a a complicat şi mai mult situaţia deja alambicată. Sistemul cu play-off şi play-out este inedit şi are farmecul său. Clasamentul este elastic şi bătaia pentru intrarea în play-off este acerbă, echipa lui Mititelu ieşind deocamdată din Top 6. Ierarhia superiorară şi cea inferioară se modifică de la o săptămână la alta, în funcţie de echipele care „sar” dintr-o jumătate în alta. Deşi părea oarecum nedrept, la final contând doar 50 la sută din rezultate, sistemul pare în acest moment viabil, întrucât inconstanţa te poate arunca din play-off, contând practic fiecare meci.

CS Universitatea s-a întors cu toate punctele de la Arad, dar ştie că nu şi le va putea contabiliza în clasamentul „real”, cel de play-off, fiindcă UTA nu va fi acolo. La primul meci fără Stângă, echipa Craiovei a arătat destul de rău în faţa unui adversar modest, nemotivat (punctele nu contau pentru play-out) şi rămas în inferioritate din minutul 37, chiar căpitanul Neagu fiind eliminat. Golul a venit rapid, de la Andrei Sin, omul specializat să marcheze în Crişana, celălalt gol al său, tot decisiv, fiind reuşit la Oradea. Prima repriză a aparţinut alb-albaştrilor, care puteau majora scorul, însă în partea secundă aceştia au avut o prestaţie execrabilă, gazdele fiind de două ori în postura de a egala, chiar în inferioritate numerică. În ciuda succesului, echipa are nevoie de busolă, iar aceasta poate fi obţinută doar prin instalarea unui tehnician capabil, la nivelul pretenţiilor oraşului şi pe măsura salariilor plătite jucătorilor. Ieri, digisport îl prezenta ca favorit să preia echipa pe Gabi Balint, ceea ce ar reprezenta una dintre cele mai proaste alegeri pentru a „renaşte împreună”.

Silviu Lung a fost trecut pe foaie ca antrenor la meciul de pe arena „Francisc Neumann”, echipa arătând astfel: Brac – Cârjă, Ljubinkovic, Pătraşcu, Vătăjelu – Pleşan (64 Ionescu), Vandelannoite, Ferfelea (85 Valskis) – Sin (74 Ivan), Curelea, Ganea. De partea cealaltă, Adrian Falub i-a folosit pe: Boşneag – Oltean, Ola, Mardare, Neagu – Lazea, Popescu, Zaluschi (42 Diarra), Monac (71 Surugiu) – Sălăjan (51 Ibe), Laso.

Mititelu se îndepărtează de play-off

Eşecul de la Vâlcea, într-un meci dominat clar de gazde şi câştigat prin golul camerunezului N’Kongue din minutul 84, a îndepărtat echipa lui Mititelu de play-off. Italianul Ripoli a fost eliminat în minutul 50, din cauză că şi-a lovit un adversar. Antrenorul Dragoş Bon a mizat pe: Hotoboc – Cruceru (Sg. Popescu, 60), M. Ciucă, D. Stoica, Buşu – Săceanu, Mârzeanu – Goge, Stoianof (Cl. Bălan, 84), Ripoli – M. Roman (Frăsineanu, 74). De partea cealaltă, Claudiu Niculescu a folosit echipa: Matache – Deaconescu, I. Stoica, Pârvulescu, E. Stoica (Geantă 36) – Cârstoiu, L. Todea – Ad. Popa, Codin (A. Creţu 60), Briceag – N’Kongue. Fanii echipei lui Mititelu au protestat împotriva acestuia atât sâmbătă la meci, cât şi ieri, la stadionul „Ion Oblemenco”. Ei cer să „plece” Mititelu de la clubul pe care acesta l-a decretat al „copiilor, copiilor” săi.

Liga a II-a, seria 2-a, etapa a 17-a

UTA – CSU Craiova 0-1, CSM Rm. Vâlcea – FCU Craiova 1-0, FC Bihor – Metalul Reşiţa 0-0, FC Olt – ASA Tg. Mureş 1-0, Minerul Motru – Olimpia Satu Mare 1-2, CS Mioveni – Gloria 1-0.

11. UTA Arad            17      3        5        9        10-21 14

12. Minerul Motru     17      2        2        13      11-27 8

5. UTA Arad              7        2        2        3        5-7    8

6. Minerul Motru       7        1        0        6        6-13  3

Seria I, etapa a 20-a

Farul – Unirea Slobozia 1-1, Rapid Suceava – SC Bacău 1-2, Dunărea Galaţi – Unirea Tărlungeni 1-1, ACS Berceni – Gloria Buzău 1-1, Rapid Bucureşti – CSMS Iaşi 0-2. Clasament: 1. CSMS Iaşi 37p, 2. Rapid 35p.