Premier League: Şi Jose Mourinho are nevoie de noroc

0
477

În minutul 90 al partidei Aston Villa – Tottenham, pe „Villa Park” din Birmingham (41.874 spectatori) scorul era 2-2, fără a reflecta ceea ce se petrecuse pe teren. Marcaseră în timpul regulamentar: T. Alderweireld (min. 9 – autogol), B. Engels (min. 54) respectiv T. Alderweireld (min. 28) şi Heung Min Son (min. 45+2). Partidă plăcută ochiului, agreabilă ca ritm de joc, în care portarul spaniol Pepe Reina a făcut realmente minuni hipnotizându-şi în câteva rânduri adversarii, sud-coreeanul Son şi Dele Ali. În minutul 90+4, fundaşul central Davinson Sanchez, de la Tottenham, a degajat lung, convins că totul s-a terminat: apărătorul Engels de la gazde a ratat intercepţia, sau mai de grabă a luftat şi Heung Min Son faţă în faţă cu portarul Reina a marcat golul victoriei echipei sale extaziindu-l pe Jose Mourinho care a şi făcut imediat o schimbare. Tottenham a meritat victoria cu prisosinţă şi ocupă locul 5 în clasament la un punct de Chelsea.