HANDBAL (M) – CE: Favoritele se impun in corpore, la startul grupelor C şi D

0
298

Naţionala Ungariei s-a impus cu 32-27 (16-12) contra Muntenegrului, în meciul ce a deschis ziua a doua de la Campionatul European din Polonia.

În cadrul aceleiaşi grupe (D), care are drept locaţie de disputare Ergo Arena. din Gdansk, Rusia a ţinut în şah vicecampiona en titre, Danemarca, mai bine de 5o de minute. A avut însă neşansa de a întîlni un portar în formă excelentă, numindu-l aici pe Landin, dar şi o brigadă croată potrivnică, iar finalmente s-a înclinat cu 25-31 (13-13).

În Grupa C, de la Wroclaw, Spania şi Germania au deschis balul, ibericii repurtând un succes la trei goluri distanţă, 32-29 (18-15).

În ultima dispută a zilei, Suedia, argintul olimpic şi cea mai laureată naţiune la Europene (4 titluri din 11), a fost cât pe ce să se împiedice de Slovenia. După ce la pauză a condus cu 16-9, selecţionata nordică s-a trezit cu doar un gol avans în minutele 54 şi 59 (21-20, 22-21). La final a fost 23 -21.

Duminică, în debutul rundei secunde a grupelor, avem partidele:

Grupa A (Cracovia): Serbia (0p) – Franţa (2p), ora 19:15, TVR 2 / Macedonia (0p) – Polonia (2p), ora 21:30, TVR 3.

Grupa B (Katowice): Belarus (0p) – Islanda (2p), ora 17:00 / Norvegia (0p) – Croaţia (2p), ora 19:15.

În faza următoare, cea a grupelor principale (I şi II), merg primele trei clasate, încrucişându-se grupele A cu B şi C cu D. Se menţin rezultatele directe, iar la final se califică primele două din grupele nou formate.