![](https://www.cvlpress.ro/wp-content/uploads/2016/01/etilotest21-240x310.jpg)
În cursul zilei de ieri, poliţişti din cadrul Poliţiei oraş Dăbuleni, aflaţi în serviciul de patrulare, l-au depistat în trafic pe Adrian T., 30 de ani, din comuna Călăraşi, Dolj în timp ce conducea un autoturism, pe strada Valea Călăraşilor din comuna Călăraşi, având o imbibatie alcoolică de
0,70 mg/l alcool pur în aerul expirat. Bărbatul a fost condus la Spitalul Dăbuleni unde i-au fost prelevate probe biogice în vederea stabilirii alcoolemiei, în cauză fiind întocmit dosar penal pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui autoturism pe drumurile publice sub influenţa băuturilor alcoolice.