Debut cu dreptul pentru Ciurea

0
299

Podariul a câştigat clar meciul disputat cu Urban Titu, la primul meci al “Piticului” pe banca tehnică

Etapa prolifică pentru două dintre echipele Doljului din liga a treia. După succesul categoric al “satelitului” Universităţii Craiova în faţa Măgurei Cisnădie, scor 3-0, în seria a patra, ACS Podari a tras la indigo rezultatul alb-albaştrilor, în meciul din seria a treia contra celor de la Urban Titu. A fost debutul pe banca tehnică  a lui Gigi Ciurea, care a profitat de o înfrângere cu acelaşi scor a Podariului în runda trecută, la Chiajna, pentru a-l înlocui pe Dragoş Bon. După un început echilibrat de joc, căpitanul Dorin Preda a deschis scorul în minutul 17, iar până meciul putea fi tranşat rapid dacă atacantul Neacșu era un pic mai precis la cele două şuturi trimise în bară. Totuși Neacșu şi-a reglat tirul chiar înainte de pauză, în minutul 44, reluând cu capul la colțul lung. Și repriza a doua a fost la discreţia elevilor lui Gigi Ciurea, care au mai ratat alte ocazii şi au punctat prin Ionuţ Badea în minutul 79, assist-ul venind de la Marcu. În urma acestui succes, Podariul acumulează 15 puncte, dar rămâne pe locul 10, iar în ultima etapă a turului va juca în deplasare cu Atletic Bradu. În jocul cu Urban Titu, antrenorul Gigi Ciurea a folosit formula: Mecea – Marcu, Dina, Dreșcă, Marinoiu – I. Șerban (46 I. Sârmon), D. Stancu – Surugiu (69 Crușoveanu), I. Badea (82 Raicea), D. Preda – G. Neacșu (73 Geamănu). Oaspeții, antrenați de Gheorghe Becheanu i-au avut în teren pe: Mișa – V. Șerban, Vlad, Oprea, Lupu – Ghenu, Mirescu, Neguț, Moruz, Niculae – Rădescu. Au mai intrat Moraru, Tuță și Constantinescu.

CSO Filiaşi nu a reuşit să completeze seria de succese doljene în week-end, pierzând disputa de pe arena “Michael Klein” cu FC Hunedoara, scor 2-0. Gazdele, cu Adrian Iencsi pe bancă, au rezolvat meciul prin dubla lui Tecsi, acesta transformând un penalty în minutul 13 şi marcând pentru 2-0 în minutul 40. În ultima etapă a turului, Filiaşiul joacă pe teren propriu cu Naţional Sebiş.