Juventus s-a împiedicat la Sassuollo

0
510

Ajutată de arbitri să nu piardă acasă cu Atalanta, Juventus a fost ocrotită de noroc în deplasarea la Sassuollo, contra echipei-surpriză după reluarea sezonului, remizând scor 3-3. Juve a avut 2-0 în mai puţin de un sfert de oră, goluri Danilo şi Higuain, dar gazdele au revenit şi în minutul 54 conduceau cu 3-2, datorită reuşitelor lui Djuricic, Berardi şi Caputo. Akex Sandro a egalat apoi, însă în prelungiri Sassuollo putea marca golul victoriei, dar s-a opus Szczesny. La Sassuollo, care şi-a întrerupt astfel seria de 4 victorii la rând, Chiricheş a fost titular şi a fost înlocuit cu un sfert de oră înainte de final.

Juve are 7 puncte în fața următoarei clasate, Atalanta, cu 5 etape înainte de finalul sezonului. Inter se poate apropia la 6 puncte de Juve, dacă învinge joi la SPAL.

În alte meciuri de miercuri:

Lecce – Fiorentina 1-3 (Skakhov 88 / F. Chiesa 6, R. Ghezzal 38, P. Cutrone 40)

Udinese – Lazio 0-0

AS Roma – Verona 2-1 (J. Veretout 8, E. Dzeko 45+4 / Pessina 47)

AC Milan – Parma 3-1 (F. Kessie 54, A. Romagnoli 59, H. Calhanoglu 77 / J. Kurtic 44)

Bologna – Napoli 1-1 (M. Barrow / K. Manolas 7)

Sampdoria – Cagliari 3-0 (M. Gabbiadini 8, Bonazzoli 41, 54)