Wimbledon: Muguruza acum pe iarbă, anul trecut pe zgură!

0
356

muguruzaFinala mult-aşteptată între Garbine Muguruza (23 de ani) şi Venus Williams (37 de ani) a avut suspans doar în primul set. Când americanca, de cinci ori victorioasă la Wimbledon (2000, 2001, 2005, 2007, 2008), finalistă la Open Australia în ianuarie a.c, a condus cu 5-4 şi 40-15, având doi mingi de set, lăsând impresia că îşi domină net mai tânăra adversară. De altfel, când Venus Williams câştiga prima dată Wimbledonul, în 2000, Muguruza avea şase ani. Gazonul londonez nu avea secrete pentru ea, aşadar, din moment ce disputa a noua finală, prima după 2009. Timp de cinci sezoane (2010-2015) nu mai atinsese o semifinală de turneu major, la finele anului 2011 părăsind Top 100. Dar după semifinala cu Magdalena Rybarykova (6-1, 6-1), Garbine Muguruza o avertizase. Născută la Caracas, în Venezuela, Muguruza îi succede Conquitei Martinez, ultima iberică sacră la Wimbledon, acum 23 de ani, care acum a consiliat-o în acest turneu, în absenţa coach-ului Sam Samyk. Setul doi a avut sens unic şi a durat doar 26 de minute. Scor final 7-5, 6-0. Garbine Muguruza s-a dovedit o tornadă şi s-a impus acum pe iarbă, la Wimbledon, după ce anul trecut câştigase pe zgura de la Roland Garros.