Debut cu dreptul pentru Squadra Azzurra

0
93

Favoritele s-au impus pe linie în primele patru meciuri din cele două zile ale Euro 2024, după ce şi campioana en-titre, Italia, a câştigat cu 2-1 duelul cu Albania de la Dortmund. Era secunda 23 când Nedim Bajrami a marcat cel mai rapid gol all-time al Euro, dar Squadra Azzurra a întors rezultatul în numai un sfert de oră, prin reuşitele a doi jucători de la Inter. A egalat Bastoni în minutul 11, iar apoi Barella a punctat decisiv cu un şut superb de la distanţă. Deşi au lipsit surprizele, avem parte de un turneu final atractiv până acum, marcându-se 16 goluri în primele 4 partide.

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bastoni, Calafiori, Dimarco (Darmian 83) – Jorginho, Barella (Folorunsho 90+2) – Frattesi, L. Pellegrini (Cristante 77), F. Chiesa (Cambiaso 77) – Scamacca (Retegui 83). Selecţioner: Luciano Spalletti

Albania: Strakosha – Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj – Asllani, Ramadani, Bajrami (E. Muci 87) – Asani (A. Hoxha 68), Broja (Manaj 77), Seferi (Q. Laci 68). Selecţioner: Sylvinho

Arbitru: Felix Zwayer.