Danemarca, norocoasă la debut

0
369

Adversara României din preliminarii, Danemarca, calificată după baraj, a debutat cu dreptul la Mondiale, 1-0, la Saransk, cu Peru. Poulsen a marcat unicul gol pentru o victorie nemeritată, fiindcă sud-americanii au jucat mai bine, dar au ratat mult, inclusiv un penalty, prin Cueva, care a şutat peste poartă în ultimul minut al primei reprize. Lovitura de pedapsă a fost acordată de VAR, după un fault evident comis de autorul golului, Poulsen. Danemarca şi Franţa conduc grupa, cu 3 puncte, Australia şi Peru fiind pe zero.

Peru – Danemarca 0-1 (Y. Poulsen 59)

• Peru: Gallese – Advincula, A. Rodriguez, Ramos, Trauco – Tapia (Aquino 87), Yotun – Carrillo, Cuevas, Flores (Guerrero 63) – Farfan (Ruidiaz 85). Antrenor: Ricardo Gareca.
  • Danemarca: Schmeichel – Dalsgaard, Kjaer, Christensen (M. Jorgensen 81), Larsen – Kvist (Schone 35), Eriksen, Delaney – Y. Poulsen, N. Jorgensen, Sisto (Braithwaite 67). Antrenor: Age Hareige.