Euro 2016: Echipa Franţei logodită cu norocul!

0
335

frantaEchipa Franţei, prin victoria in extermis, de aseară, în faţa Albaniei (2-0) s-a calificat pentru optimile de finală ale Euro 2016. după ce a pus la încercare nervii suporterilor francezi. La cinci zile după victoria în faţa României, prin golul marcat de D. Payet, aseară a făcut acelaşi lucru în faţa Albaniei, dar…în min. 90, când salvatorul pe stadionul „Velodrom” din Marsilia (63.670 spectatori) s-a numit Antoine Griezmann, după care, acelaşi D. Payet (min. 96) a marcat şi al doilea gol eliberator. Cu 6 puncte în două meciuri, oamenii lui Didier Deschamps conduc în grupa A, din care mai fac parte Elveţia, România şi Albania; urmând a se stabili încă o echipă ce se va califica. Oricum, echipa Franţei se arată în pană de inspiraţie, şi aseară, Didier Deschamps a fost nevoit să-i înlocuiască în repriza secundă pe Martial cu Pogba (min. 46), pe Coman cu Griezmann (min. 68) şi pe Giroud cu Gignac (min. 77), schimbând astfel şi sistemul de joc. Cel mai bun „om al meciului” a fost fără îndoială publicul marseiez, deşi în tribune s-au aflat şi 10.000 de albanezi, care a creat un vulcan fenomenal şi o atmosferă teribilă încât Didier Deschamps a calificat „Velodromul” – „adevărat stadion al fotbalului”. „Albaştrii” speră să revină la 7 iulie pentru disputarea semifinalei Euro, deşi după cele 180 de minute de joc în acest turneu final, orizontul pare mai degrabă întunecat. Logodită cu norocul în două partide consecutive nu este exclus ca şi acesta să obosească. Mai ales că şi Didier Deschamps, selecţionerul Franţei, poate fi rebotezat Alfred Hitchcock, pentru suspansul cultivat de echipa sa.