Liga campionilor: Mbappe a deblocat situaţia

0
289

Liderele celor două puternice campionate europene (Franţa şi Spania) –PSG şi Real Madrid- s-au confruntat aseră în optimile de finală ale Ligii Campionilor (partida tur) pe Parc des Princes (47.443 spectatori), parizienii adjudecându-şi victoria (1-0) în prelungiri (min. 90+4) prin omul meciului, Kylian Mbappe. Partida a avut suspans. Madrilenii care în grupe nu pierduseră nici un meci în deplasare (1-0 cu Inter, 5-0 cu Sahtior, 3-0 cu Sheriff) au cedat greu şi doar sclipirea lui Kylian Mbappe, care s-a descurcat imperial între Militao şi Vasquez, i-a scos din încurcătură pe parizieni. Teoretic, Mauricio Pochettino a câştigat duelul cu Carlo Ancelotti, dar a avut cei mai slabi oameni în Leandro Peredes, Angel Di Maria şi Lionel Messi. Neymar a intrat pe parcurs şi a fost implicat în faza golului. Kylian Mbappe s-a dovedit, cum spuneam, imperial: a scos un penalty (min. 61), ratat de Lionel Messi sau mai exact apărat de Thibaut Courtois. Nici una dintre cele două echipe galonate n-a strălucit. Carlo Ancelotti i-a pierdut pentru partida retur pe Casemiro şi Ferland Mendy din cauza cartonaşelor galbene primite. Returul la 9 martie pe Santiago Bernabeu. Dar PSG deja crede că poate accede în sferturile de finală. Astă-seară: Inter – FC Liverpool şi RB Salzburg – Bayern Munchen.