Champions League – PSG ÅŸi Benfica, victorii la limită

0
340

În prima manşă a optimilor Champions League, Paris SG a învins cu 2-1 pe Chelsea Londra, într-un meci disputat pe Parc de Princes. Ibrahimovic a deschis scorul dintr-o lovitură liberă, şutul fiind deviat de Obi Mikel. Nigerianul s-a revanşat în ultimul minut al primei reprize, înscriind în urma unui corner, mingea fiind atinsă în prealabil de Ibrahimovic. Scorul final a fost stabilit de Cavani, care a marcat în minutul 78 cu un şut din unghi, după o lansare a lui Di Maria.

Pentru PSG au jucat: Trapp – Marquinhos, Thiago Silva, David Luiz, Maxwell – Verratti (Rabiot 81), Thiago Motta, Matuidi (Pastore 81) –   Lucas Moura (Cavani 73),   Ibrahimovic, Di Maria

La Chelsea au evoluat: Courtois – Azpilicueta, Cahill, Ivanovic, Baba Rahman – Fàbregas,   Obi Mikel –   Pedro, Willian, Hazard (Oscar 71) – Diego Costa.

În celălalt meci de astăzi, Benfica Lisabona a câştigat pe teren propriu cu 1-0 în faţa lui Zenit Sankt Petersburg, golul fiind reuşit în prelungiri de brazilianul Jonas.

Benfica a jucat în formula: Julio Cesar –   Andre Almeida, Lindelof,   Jardel, Eliseu –   Pizzi (Carcela 71), Samaris, Renato Sanches, Gaitan –   Jonas, Mitroglou (R. Jimenez 63).

Zenit: Lodygin – Anyukov, Lombaerts, Garay,   Criscito – Danny (Mauricio 87),   Witsel,   Javi Garcia, Shatov (Zhirkov 81) – Hulk, Dzyuba (Kokorin 74).