Vătăjelu, assist la golul decisiv cu Moldova

0
328

După ce Dumitraş a marcat singurul gol al meciului dintre România şi Sioni Bolnisi, celălalt fundaş al Universităţii Craiova convocat la selecţionata divizionară, Bogdan Vătăjelu, i-a pasat dinamovistului Valentin Lazăr, care a marcat pentru 2-1 cu câteva minute înaintea finalului partidei amicale cu Moldova. Vătăjelu mai avusese două acţiuni periculoase, în prima repriză. Jucătorii de peste Prut deschiseseră scorul prin fostul jucător al CFR-ului, Carp, dar imediat stelistul Adi Popa a egalat cu un şut printre picioarele portarului. Lazăr a stabilit scorul final, cu o centrare care a ajuns în poarta adversă. Selecţionata divizionară a încheiat stagiul la complexul „Mardan” din staţiunea Lara, la 30 de kilometri de Antalya. România a evoluat în formula: Lung jr. – Manea, Papp, Muth, Vătăjelu – Ad. Popa, Prepeliţă (72 Anton), Pintilii, Bumba (64 V. Lazăr) – Rusescu (72 M. Roman), Keşeru. „Chiar dacă am fost conduşi şi am primit gol repede, mă pot declara satisfăcut pentru că am revenit în joc şi am întors rezultatul. Aveam nevoie de acest stagiu de pregătire. Am spus-o din noiembrie că echipa naţională trebuie să se pregătească, nu trebuie să treacă aşa mult. Şi aveam nevoie de a căuta jucători tineri pentru naţională. Cu siguranţă sunt jucători care s-au remarcat, care au confirmat aşteptările mele şi vor fi convocaţi pentru meciul cu Feroe. Vreau să mai revăd cele trei meciuri, vreau să analizez jocurile şi voi da numele la care mă refer. Mă  aşteptam la mai mult la jucătorii care au experienţă, care au o anumită vârstă”, a spus Anghel Iordănescu.