Cupa Africii: Debut poticnit şi pentru Algeria

0
150

Continuă surprizele la Cupa Africii pe Naţiuni, favoritele având mari probleme în a se impune. Şi Algeria a debutat cu stângul, 1-1 cu Angola, în grupa D. Golgheterul lui Al Sadd, Bounedjah, a marcat în minutul 18 pentru “Feneci”, dar “Antilopele Negre” au egalat din penalty în minutul 68 prin Mabululu.

Camerun și Guineea au remizat, scor 1-1, în prima etapă a Grupei C. În absenţa starului Guirassy, accidentat, Bayo (10) a deschis scorul pentru Guinea, dar “Elefanţii Naţionali” au rămas în 10 în prelungirile primei părţi, după ce Kamano a fost eliminat. În minutul 51, Magri a egalat pentru “Leii Neîmblânziţi”.

În schimb, campioana en-titre, Senegal, a câștigat cu 3-0 partida cu Gambia, tot în grupa C, goluri Pape Gueye (4) de la Marseille, din pasa lui Mane, şi dubla jucătorului lui Loţi Boloni la Metz, Lamine Camara.

Programul de azi: Burkina Faso – Mauritania (ora 16.30), Tunisia – Namibia (ora 19) şi Mali – Africa de Sud (ora 22).