Euro 2020 handbal (M): Danemarca, campioană olimpică şi mondială, eliminată

0
595

Prin victoria Ungariei asupra Islandei (24-18), rezultat surprinzător, care califică cele două echipe pentru grupele principale, Danemarca –campioană olimpică şi mondială- a fost eliminată, chiar dacă aseară a învins Rusia (31-28) cu 7 goluri ale lui Mikkel Hansen. Suporterii danezi veniţi la Malmo, au susţinut Islanda, care după ce a fost condusă în debutul partidei (0-3) a avut 12-9 în finalul primei reprize. Maghiarii au avut în portarul Roland Mickler (14 intervenţii) şi în pivotul Bence Banhidi (8 goluri) cei mai buni jucători. Repriza secundă a fost un dezastru pentru islandezi, cu 9 minute în care n-au marcat gol. S-au calificat cu maximum de puncte în grupele din care au făcut parte, Croaţia, Austria, Spania, Norvegia şi Slovenia, fiecare realizând câte 3 victorii. Iată componenţa grupelor principale:

Grupa 1: Spania, Austria, Croaţia, fiecare cu câte 2 pct., Germania, Cehia şi Belarus 0 pct.

Grupa 2: Norvegia, Ungaria, Slovenia –fiecare cu câte 2 pct., Suedia, Islanda şi Portugalia – 0 pct.

Programul zilei: Spania – Cehia (ora 17.00), Croaţia – Austria (19.15), Belarus – Germania (21.30).