Irina Begu, eliminată de la Australian Open

0
354

Irina Begu (70 WTA) a fost eliminată în turul secund de la Australian Open de cehoaica Petra Kvitova (6 WTA), scor 1-6, 3-6. Kvitova va juca în turul următor cu învingătoarea din partida Belinda Bencic (49 WTA) – Yulia Putintseva (39 WTA). Cehoaica are acum 4-0 în duelurile directe cu Irina. În competiţia de simplu la Australian Open mai sunt 2 români, Simona Halep şi Marius Copil.

Irina Maria Bara şi Monica Niculescu s-au calificat în runda a doua a probei feminine de dublu, după o victorie în doar 56 de minute reuşită în faţa cuplului spaniol Lara Arruabarrena/Arantxa Parra Santonja, cu 6-1, 6-1. Adversarele din turul secund vor fi Lucie Hradecka (Cehia)/Ekaterina Makarova (Rusia), cap de serie numărul şase.

Horia Tecău şi olandezul Jean-Julien Rojer au fost învinşi de perechea Marcelo Arevalo (El Salvador)/Jamie Cerretani (SUA) cu 7-5, 6-7 (2), 6-3, în prima rundă a probei masculine de dublu, în care Marius Copil şi ungurul Marton Fucsovics au fost întrecuţi de britanicii Luke Bambridge/Jonny O’Mara, cu 6-3, 6-1, în doar 50 de minute.