Cârstea, Halep şi Bogdan, în turul 2 la Australian Open

0
311

Româncele Sorana Cârstea, Simona Halep şi Ana Bogdan s-au calificat în turul secund al turneului de la Melbourne, primul de Mare Şlem al anului.  Sorana Cârstea (27 ani, 36 WTA), a dispus cu 5-7, 6-4, 6-3 de kazaha Zarina Diyas, după două ore şi 19 minute. Românca a egalat astfel, 1-1, scorul meciurilor directe cu Diyas. Cârstea o va înfrunta în turul 2 pe cehoaica Lucie Safarova, care s-a impus cu 7-5, 6-3 în faţa australiencei Ajla Tomljanovic. Safarova (30 ani, 29 WTA) are 4-1 în meciurile directe cu Sorana.

Simona Halep, numărul 1 mondial, s-a calificat şi ea în turul 2, după o victorie cu 7-6 (5), 6-1, în faţa australiencei Destanee Aiava, după o oră şi 51 de minute de joc în faţa unei adversare de 17 ani, care ocupă locul 193 în clasamentul mondial. Din păcate, Simona Halep s-a accidentat la gleznă pe parcursul jocului. Următorul meci al liderului mondial va avea loc joi, contra lui Eugenie Bouchard, canadianca ajunsă din top 10 pe locul 112 WTA. Simona a declarat după meci: „A fost greu, dar am luptat şi am reuşit să revin. Nu am început deloc bine meciul, însă cu trecerea timpului m-am relaxat şi am găsit loviturile câştigătoare. Am luptat să revin şi mi-am spus că nu trebuie să pierd niciun punct şi să cred că pot câştiga. Am făcut tot ce am putut, în setul secund am fost speriată un pic din cauza accidentării, dar apoi am reuşit să deschid terenul mai bine. Sunt puţin ingrijorată, pentru că am mai avut accidentări la gleznă. Trebuie să fac ceva ca să mă recuperez”.

Ana Bogdan a eliminat-o, scor 6-3, 6-2 pe favorita 11 de la AO, Kristina Mladenovic din Franţa, care nu mai câştigase un meci din iulie anul trecut, pierzând ultimele 15 dispute. În turul 2, Bogdan, locul 111 WTA, o va întâlni pe Iulia Putinţeva din Kazahstan, care a învins-o pe Heather Watson din Marea Britanie.