Fotbal – La Liga: Real este „întoarsă” în ultimele minute de Sevilla, oprindu-şi seria invincibilă la 40 de partide

0
347

Real Madrid a pierdut, scor 1-2, duminică seară, pe terenul Sevillei, deznodământ în urma căruia a pus capăt unei serii formidabile de 40 de partide în care nu cunoscuse gustul eşecului. Albii au deschis scorul prin Cristiano Ronaldo (67), dintr-un penalty, Sevilla a egalat după un autogol al fostului său jucător, Sergio Ramos (85), pentru ca rezultatul final să fie stabilit de muntenegreanul Stevan Jovetic (90+1). Graţie acestei izbânzi, Sevilla s-a apropiat la doar un punct de Real, liderul ierarhiei, însă formaţia madrilenă are şi o restanţă de disputat, cu Valencia.

Seviila şi Real Madrid se întâlniseră pe Ramon Sanchez Pizjuan şi în urmă cu trei zile, în manşa retur a optimilor Cupei Spaniei. Atunci, formaţia lui Zinedine Zidane evita eşecul în prelungiri, 3-3, dar se califica fără probleme, după 3-0 pe Bernabeu.

LA LIGA – ETAPA A 18-A

Leganes – Bilbao 0-0

Barcelona – Las Palmas 5-0 (Suarez 14, 57, Messi 52, A. Turan 59, Aleix Vidal 80)

Atl Madrid – Betis 1-0 (Gaitan 8)

Deportivo – Villarreal 0-0

Valencia – Espanyol 2-1 (M. Montoya 17, S. Mina 73 / D. Lopez 85)

Celta Vigo – Alaves 1-0 (Radoja 89)

Gijon – Eibar 2-3 (C. Carmona 9, N. Cases 58 / Adrian 4 pen., P. Leon 21, Luna 23)

Granada – Osasuna 1-1 (Kravets 69 / O. Riera 12)

Sevilla – Real Madrid 2-1 (Ramos 85 aut, Jovetic 90+1 / Cr. Ronaldo 67 pen.)

Luni: Malaga – Sociedad.

Clasament (coloana 1 – meciuri jucate, coloana 2 – diferenţă golaveraj, coloana 3 – puncte)