CM de handbal feminin: O finală, cum nu s-a mai văzut

0
468

Olanda – Spania 30-29, în ultima secundă a partidei, printr-o lovitură de la 7 metri dictată de una dintre surorile Bonaventura (Julie şi Charlotte, din Franţa) care au condus finala. Olanda (argint la CM 2015; argint la Euro 2016, bronz la CM 2017 şi Euro 2018) este noua campioană a lumii. Finala a fost electrizantă, de-a dreptul, cu un sfârşit de-a dreptul irespirabil. Spania a condus în debutul partidei (5-2 –min. 7; 6-3 min 8; 7-3 min. 8, 9-9 min. 17) pentru ca la pauză Olanda să conducă 16-13, Abinnh şi Polman făcând minuni. În repriza secundă, Spania a început cursa de urmărire, dar în zadar: 15-19 -min. 37, 16-21 -min. 39, 17-22 -min. 42, 29-29 min. -59 şi 40 de secunde. Atmosfera devenise irespirabilă. În minutul 58, Alexandrina Cabral Barbosa, scăpată pe contra-atac a trimis balonul în portăriţa Tess Wester, ratând egalarea (28-29). O va reuşi Marta Lopez (29-29) în minutul 59. Paradoxal, Spania a avut ultimul atac pe care l-a ratat. Dar jucătoarea Ainhoa Hernandez a făcut fault la portarul olandez Wester, şi s-a ales cu cartonaş roşu, şi lovitură de la 7 metri, transformată de Abinnh. Un asemenea final de partidă nu s-a mai văzut. Presa spaniolă critică decizia arbitrajului şi polemica aprinsă în jurul interpretării regulamentului este maximă.