Bundesliga: Remiză în derby-ul Leipzig – Bayern!

0
450

Pe Red Bull Arena (42.146 spectatori) Robert Lewandowsky a deschis scorul (min. 3) pentru Bayern Munchen şi Leipzig a suferit realmente în prima repriză. A egalat prin Forsberg (1-1 min 45+2) în urma unui fault al lui Hernandez asupra internaţionalului danez Paulsen. Repriza a doua a avut o intensitate mai mare, şi Leipzig s-a năpustit cu toate liniile în atac, dar s-a văzut contrată. Un şut al lui Sabitzer a lovit transversala în min 60, iar la poarta cealaltă Konate a salvat de pe linia porţii în faţa lui Robert Lewandowsky. După ce Coman şi Tolisso au irosit bune oportunităţi, fundaşul central bavarez Sule (min.92) a avut ultima mare ocazie pentru echipa sa, trimiţând balonul cu capul puţin pe lângă stâlpul porţii. Alte rezultate: Augsburg 2 – 1 Frankfurt, Dortmund 4 – 0 Leverkusen, Köln 0 – 1 Monchengladbach, Mainz 2 – 1 Hertha, Union Berlin 1 – 2 Bremen, Dusseldorf 1 – 1 Wolfsburg.