M. Rădoi: “Beer Sheva e puternică, letală în atac”

0
394

După succesul de la Severin, 1-0 cu CS Mioveni, antrenorul Universităţii Craiova, Mirel Rădoi, a declarat:

”Probabil v-am obișnuit prost cu rezultatul cu Zorya, 3-0, și acum lumea are așteptări. Mă așteptam să fie un meci dificil, nu am avut spații. Am crezut că starea gazonului va fi bună, nu a fost așa și nu ne-a ajutat. Un gol norocos, dar cred că puteam majora diferența și victoria era mai clară. Oricum cred că e o victorie meritată. Și noi am sperat că Vlădoiu putea evolua 45 de minute, din păcate, mi-a zis că și starea gazonului l-a împiedicat. Îl felicit că a venit și a zis că nu poate duce tot meciul. Nistor a intrat bine primele trei-patru acțiuni, apoi a avut acea pasă, nu știu către cine a vrut să dea. După, joc de picior bun, schimbare de direcție, are o liniște în joc. A avut o perioadă în care nu a fost alături de prima echipă și cred că-i lipsesc câteva antrenamente alături de noi. De când sunt aici, niciodată n-am văzut terenul într-o stare atât de proastă. Parcă ar avea o suprafață de burete sub el. Pentru joi, sper să poată face ceva, pentru că va fi aproape imposibil, va fi doar un joc de luptă și nu vom avea nicio șansă. Am tras cu ochiul la Beer Sheva, o echipă foarte bună, foarte puternică, aproape letală în atac”

Antrenorul lui CS Mioveni, Alexandru Pelici, a declarat:

”Am încercat să venim și să-i chinuim. Să ne închidem cât mai bine și să-i obligăm să facă efort. Știam că, odată cu trecerea timpului, vor pierde din energie.  Din păcate, a venit acea execuție. Cred că doar noi putem lua asemenea goluri. Diferența a fost făcută de acea execuție fantastică. La pauză, trebuia să începem să punem mai multe probleme pe faza de atac. Am schimbat, am riscat, și se părea că totul dă roade, dacă e să ne gândim la faza din minutul 90 sau 90+1, când am primit acel penalty. Din păcate, pierdem puncte enorme, fantastic de mari, împotriva echipelor din fruntea clasamentului din sezonul trecut. Dacă e să ne gândim că etapa trecută am pierdut două puncte pe final, cu FCSB, și astăzi un punct. Cu trei puncte, am fi sărit câteva locuri. Ăsta este fotbalul și sper să se întoarcă acest ghinion, cândva, și să reușim să o scoatem la capăt”.