Liverpool este supercampioana Europei

0
412

Deţinătoarea Champions League, Liverpool, a cucerit şi Supercupa Europei, după victoria contra lui Chelsea, câştigătoarea Europa League. Meciul de pe arena lui Beşiktaş Istanbul a fost unul suprinzător de spectaculos, pentru un debut de sezon.

A fost 1-1 după 90 de minute, 2-2 după 120 de minute, şi 7-6 după lovituri de departajare. Portarul spaniol Adrian a apărat ultima lovitură de pedeapsă, executată de Abraham, şi a devenit eroul meciului, precum polonezul Dudek, în 2005, tot la Istanbul, în finala Champions League, cu AC Milan.

Sadio Mane a reuşit o dublă pentru “cormorani”, iar Giroud a egalat prima dată, şi Jorginho a doua oară, brazilianul dintr-un penalty văzut numai de arbitra franceză Frappart şi de cei din camera VAR.

La penalty-uri, pentru Liverpool au marcat: Firmino, Fabinho, Origi, Arnold şi Salah.

Pentru Chelsea au transformat lovituri de departajare: Jorginho, Barkley, Emerson şi Mount şi a ratat Abraham.

Liverpool câştigă a 4-a oară Supercupa Europei, după cele din 1977, 2001 şi 2005, fiind la un trofeu de echipele cu cele mai multe titluri, Milan şi Barcelona.

Liverpool: Adrian – Gomez, Matip, Van Dijk, Robertson (Arnold, min 91) – Milner, Fabinho, Henderson – Oxlade Chamberlain (Firmino 46), Mane (Origi 103), Salah. Antrenor: Jurgen Klopp.

Chelsea: Kepa – Azpilicueta, Zouma, Christensen (Tomori 84), Emerson – Kovacic (Barkley  101), Kante, Jorginho – Pedro, Giroud (Abraham 74), Pulisic (Mount 74). Antrenor: Frank Lampard.