JO 2016 – Handbal (f): La un gol de fericire. România pierde cu Norvegia şi mai poate accede în sferturi doar dacă Angola va furniza surpriza cu Spania, ora 1:50

0
279

România a pierdut, duminică seară, cu 28-27 (14-13) partida cu Norvegia. La fel ca şi parcursul în Grupa A, naţionala s-a trezit prea târziu în faţa reprezentativei nordice, care în minutul 55 conducea cu 28-24. România a aruncat în luptă ultimul strop de energie, dar a înscris doar 3 goluri, Cristina Neagu a părăsit sala în lacrimi! Tricolorele mai au o şansă mică să se califice în sferturi, Angola să învingă Spania în partida de la ora 01:50.

Au marcat: Neagu – 11 goluri, Geiger – 4, Chintoan – 3, Chiper – 3, Buceschi – 2, Manea – 2, Hotea – 1, Ardean -1.

Tot duminică, Brazilia a trecut de Muntenegru cu 29-23. Clasament Gr. A: 1. Brazilia 8p, 2. Norvegia 8p, 3. Angola 4p (-1 joc), 4. România 4p, 5. Spania 4p (-1 joc), 6. Muntenegru 0p. Merg mai departe primele patru.

În Grupa B, lucrurile erau clare încă dinaintea rundei finale, rămânând de stabilit doar ordinea în care Suedia, Franţa şi Olanda vor însoţi mai departe Rusia. A fost Suedia – Franţa 25-27 şi Olanda – Rusia 34-38, rezulatate în urma cărora ierarhia arată astfel: 1. Rusia 10p, 2. Franţa 8p, 3. Suedia 5p, 4. Olanda 4p, 5. Coreea de Sud 1p (-1 joc), 6. Argentina 0p (-1 joc).

În atare condiţii se cunosc două sferturi de finală, Brazilia – Olanda şi duelul nordic Norvegia – Suedia.