După un asalt perpetuu, Universitatea saltă pe podium

0
313

Universitatea Craiova a obţinut, în această seară, a treia victorie stagională (reuşite consecutiv), 2-0 cu CSM Poli Iaşi, rezultat ce a făcut ca băieţii lui Gigi Mulţescu să urce pe podiumul Ligii Naţionale, indiferent de rezultatul partidei dintre Dinamo şi Voluntari, disputată ulterior.
Moldovenii au irosit prima oportunitate, în minutul 4, când Ciucur l-a încercat pe Calancea cu un şut din interiorul suprafeţei de pedeapsă. A fost un simplu foc de paie, pentru că Ştiinţa avea apoi să treacă extrem de autoritar la timona jocului. Evident, au apărut imediat şi ocaziile, Kay (7) – reluare de cap peste poartă, la fel şi Rambe (9). Nuno Rocha avea să-şi şi treacă şi el în cont o şansă importană în minutul 26, şutul său, cu latul, trecând alături. N-avea să-l mai ierte pe Grahovac acelaşi Kay (43), capverdianul punctând cu o lovitură de cap din 8 metri. A fost şi rezultatul pauzei.
Craiova a ieşit poate şi mai determinată de la odihnă, iar Rambe (47) şi Băluţă (65) au ratat şansa lui 2-0. I-a imitat şi Nuno Rocha (75), acesta irosind chiar un penalty, obţinut de Ivan. Jucător care avea, în cele din urmă, să risipească orice dubiu în privinţa invingătoarei, cu o reluare din careu, la colţul scurt (min. 86). O victorie entuziasmantă, venită în urma celei mai solide prestaţii de până acum, de departe.

Craiova: Calancea – Popov, Kay, Acka, Vătăjelu – Rocha, Zlatinski, Băluţă (Dumitraş 84) – Ivan, Rambe (Madson 62), Măzărache (Bancu 46). Antrenor: Gheorghe Mulţescu.
Iaşi: Grahovac – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Ţigănaşu – Ciucur (Roman 46), Mitic, Târşă (Ştefănescu 55), Bole – V. Gheorghe – A. Cristea (Piccioni 73). Antrenor. Nicolo Napoli.