Spania a demolat Croaţia într-o repriză

0
92

Într-unul dintre derby-urile fazei grupelor de la Euro 2024 şi în reeditarea finalei ultimei ediţii a Nations League, Spania a demolat naţionala Croaţiei, scor 3-0, în primul meci al grupei B. Deşi au avut o abordare inedită, jucând la aşteptare şi abandonând posesia care-i caracterizează în ultimele decenii, ibericii au rezolvat partida în prima repriză, marcând prin Morata (29), Fabian Ruiz (32) şi Dani Carvajal (45+3). Croaţii au ratat un penalty în minutul 78, prin Petkovic.

SPANIA: Simon – D. Carvajal, Le Normand, Nacho, Cucurella – Pedri (Dani Olmo 59), Rodri (Zubimendi 87), Fabian Ruiz – Yamal (Ferran Torres 86), Alvaro Morata (Oyarzabal 67), Nico Williams (Merino 68). Selecţioner: Luis de la Fuente.

CROAŢIA: Livakovic – Stanisic, Sutalo, Pongracic, Gvardiol – Modric (Pasalic 65), Brozovic, Kovacic (Sucic 65) – Majer, Budimir (Perisic 56), Kramaric (Petkovic 72). Selecţionar: Zlatko Dalic.

Arbitru: Michael Oliver.