Euro 2024: Elveția n-a stat la discuţii cu maghiarii

0
86

În al doilea meci de la Euro 2024 şi din grupa A, Elveţia a fost superioară Ungariei şi pe teren şi pe tabelă, impunându-se cu 3-1, la Koln. Selecţionata formată din elveţieni, kosovari, africani şi Vargas n-a mai avut ghinionul din dubla cu România, câştigând meritat.

În minutul 13, Duah a deschis scorul, deşi iniţial asistentul semnalizase ofsaid. Aebischer a făcut 2-0 din minutul 45, cu un şut din afara careului. În minutul 66, Barnabas Varga a redus din diferenţă, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Szoboszlai. În minutul 90+3, maghiarii au gafat şi Breel Embolo a scăpat singur, finalizând cu lob. În etapa a doua a grupei A avem Germania – Ungaria şi Elveţia – Scoţia.

Elveţia: Sommer – Schar, Akanji, R. Rodriguez – Widmer (Stergiou 68), Xhaka, Freuler (Sierro 86), Ndoye (Rieder 86) – Aebischer, R. Vargas (Embolo 74) – Duah (Amdouni 68). Selecţioner: Murat Yakin.

Ungaria: Gulacsi – Lang (Bolla 46), Orban, A. Szalai (Dardai 79) – Fiola, A. Nagy (Kleinheisler 67), Schaefer, Milos Kerkez (M. Adam 79) – R. Sallai, Szoboszlai – B. Varga. Selecţioner: Marco Rossi.

Arbitru: Slavko Vincic (Slovenia).