Croaţia, în finala Nations League

0
704

Naţionala Croaţiei s-a calificat în finala celei de-a treia ediţii a Ligii Naţiunilor, după ce a câştigat semifinala cu Olanda, scor 4-2, după prelungiri, la Rotterdam. Batavii au condus cu 1-0 după 45 de minute, prin golul jucătorului lui Dortmund, Malen. “Vatrenii” au dominat partea secundă net şi au întors scorul, Kramaric egalând din penalty-ul scos de Modric, iar Pasalic a speculat assist-ul lui Ivanusec. Ca şi în meciul cu Argentina din sferturile Mondialului din Qatar, Olanda a egalat în ultimul minut de joc, prin Lang. În prelungiri nu s-a mai pus problema câştigătoarei, croaţii calificându-se meritat în finală. Petkovic a făcut 3-2, apoi a s scos un penalty transformat de Modric. Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs.

Croaţii au fost conduşi magistral de Balonul de Aur din 2018, Luka Modric, care, la aproape 38 de ani, a jucat la cel mai înalt nivel 120 de minute, după un sezon epuizant la Real Madrid, la mijlocul căruia a jucat maximum de partide la Mondialul din Qatar.

Chiar dacă are în lot jucători de la City (Ake), Liverpool (Van Dijk şi Gakpo), Inter (Dumfries) sau Barcelona (F. De Jong), Olanda are cea mai slabă generaţie din ultimii 50 de ani, atât rezultatele (ratarea a două turnee finale în ultimul deceniu), dar mai ales jocul fiind departe de faima “Portocalei Mecanice”.

După o medalie de argint şi două medalii de bronz la Mondiale, Croaţia este aproape de a cuceri şi un trofeu continental. În finală, Croaţia se va duela cu Spania sau Italia, care se înfruntă în a doua semifinală, joi, de la ora 21.45, la Enschede. 13 victorii Spania, 10 victorii Italia şi 12 remize este bilanţul directelor, ultima confruntare fiind în semifinalele precedentei ediţii a Nations League (2-1 pentru Spania), după ce Italia își adjudecase, în acelaşi an, semifinala Europeanului pe care Squadra Azzurra l-a câştigat.

Finala mare şi finala mică a Nations League vor avea loc duminică, la Rotterdam. Primele două ediţii ale Nations League au fost câştigate de Portugalia şi Franţa.