Uruguay răpune Egiptul in extremis

0
532

Într-un meci de slabă calitate, pe “Ekaterinburg Arena”,  al doilea din grupa A, în care s-a mai jucat Rusia – Arabia Saudită, Uruguay a învins Egiptul cu 1-0. Lipsiţi de Salah, rămas pe bancă în ziua în care a împlinit 26 de ani, “faraonii” s-au apărat tot meciul, în timp ce sud-americanii au forţat rar şi fără imaginaţie. Suarez a ratat trei ocazii clare, iar Cavani a şutat în bară din lovitură liberă în minutul 86, prefigurând golul marcat în minutul 90 de Gimenez. Stoperul lui Atletico Madrid a punctat cu capul, în urma unei faze fixe. Alături de Salah, pe bancă a rămas şi cel mai bătrân jucător prezent la Mondial, portarul El Hadary.

Uruguay: Muslera – Varela, Gimenez, Godin, Caceres – Nandez (58 C. Sanchez), Betancur, Vecino (88 Torreira), De Arrascaeta (59 C. Rodriguez) – Suarez, Cavani. Antrenor: Oscar Washington Tabarez.

Egipt: M. Elshenawy – Fathy, Gabr, Hegazy, Abdelshafy – Elneny, T. Hamed (50 Morsy) – Warda (82 Sobhy), Elsaid, M. Trezeguet – Mohsen (62 Kahraba).

În Grupa A, Rusia şi Uruguay au 3 puncte, iar Egipt şi Arabia Saudită au zero puncte.