Barcelona, un nou titlu în La Liga

0
333

FC Barcelona a câştigat, sâmbătă, meciul din deplasare cu Granada, scor 3-0, şi a cucerit al 24-lea titlu de campioană a Spaniei, după ce a încheiat sezonul cu un punct mai mult decât rivala Real Madrid (2-0 pe terenul lui Deportivo).

Luis Suarez a semnat toate reuşitele catalanilor, în minutele 22, 38 şi 86, încheind astfel cu 40 de goluri şi devenind noua Gheată de Aur a Europei.

Barcelona era campioana en-titre şi va disputa finala Cupei Spaniei în acest sezon (pe 22 mai cu Sevilla), dar nu poate fi trecută cu vederea eliminarea din sferturile de finală ale Ligii Campionilor (cu Atletico Madrid).

Rezultate complete, marcatori, clasament: Valencia – Sociedad 0-1 (Oiarzabal 90+4), Deportivo – Real Madrid 0-2 (Cr. Ronaldo 7, 25), Granada – Barcelona 0-3 (Suarez 22, 38, 86), Bilbao – Sevilla 3-1 (Aduriz 11, 31, Raul Garcia 71 / Juan Munoz 55), Atletico Madrid – Celta Vigo 2-0 (F: Torres 51, Griezmann 54). Partidele  Malaga – Las Palmas, Espanyol – Eibar, Gijon – Villarreal, Betis – Getafe ÅŸi Rayo Vallecano – Levante se dispută azi.