Liga Campionilor: Liverpool n-a găsit soluţii

0
386

Învinsă 3-1 în partida tur din sferturile de finală a Ligii Campionilor, Liverpool era „încă în viaţă” înaintea returului de pe Anfield. Surprinzător, Jurgen Klopp nu l-a titularizat pe internaţionalul portughez Diogo Jotoa, preferând tripleta Mohamed Salah – Roberto Firmino – Sadio Mane, ultimii doi realmente ieşiţi din formă. Statisticile atestau că Liverpool câştigase 14 din cele 29 de confruntări, tur-retur, după ce pierduse primul meci. Deşi au evoluat mai coerent, dar şi mai prudent ca în partida tur, oamenii lui Jurgen Klopp n-au marcat în prima repriză, în pofida ocaziilor imense create prin Salah (min, 2, 41), Milner (min. 11), Wijnaldum (min. 42), defensiva madrileană, deşi „cârpită” prin absenţa lui Varane, Sergio Ramos şi Vasquez rezistând, e drept şi graţie excelentului portar Curtois. La rândul ei, echipa lui Zinedine Zidane, în lipsă de inspiraţie, a căutat să prezerve avantajul din partida tur, cu un Federico Valverde reconvertit fundaş lateral-dreapta. Soarta calificării s-a jucat în prima repriză când ratările „cormoranilor” au fos tuluitoare. Roberto Firmino n-a mai marcat de la 28 februarie a.c. contra lui Tottenham (3-1). Pe ansamblu a fost o partidă mediocră, la capătul căreia Real Madrid însă accede în semifinalele Ligii Campionilor. Iată notele oferite de prestigioasa revistă France Football: Alisson 6, Alexander Arnold 7, Kabak, 4, Robertson 4, Fabinho 5, Milner 5, Wijnaldum 6, Mane 5, Firmino 5, Salah 4, N. Phillips 4.

Courtois 8, Valverde 4, Militao 6, Nacho 6, Mendy 5, Modric 6, Kroos 4, Asensio 4, Benzema 4, Vinicius Jr. 4.