Man City şi Inter Milano, în sferturile Champions League

0
543

După Bayern Munchen, Chelsea, AC Milan şi Benfica Lisabona, s-au calificat în sferturile de finală ale Champions League şi Manchester City şi Inter Milano.

După 1-1 în tur, Man City a spulberat-o pe RB Leipzig în returul din Anglia, scor 7-0. Erling Haaland a marcat 5 goluri într-un interval de 36 de minute, după care a fost schimbat de Guardiola, în minutul 63. Norvegianul a punctat în minutele 22 (penalti), 24, 45+2, 53 şi 58, celălalte goluri fiind înscrise de Gundogan (49) şi De Bruyne (90+2). Haaland a egalat recordul de goluri marcate într-un meci de Champions League, deţinut de Leo Messi şi Luiz Adriano. Messi a marcat de 5 ori într-un Barcelona – Leverkusen 7-1, în 2012, Guardiola fiind atunci antrenorul catalanilor. Brazilianul Luiz Adriano a înscris o manita la un meci câştigat cu 7-0 de Şahtior Doneţk contra lui Bate Borisov, în 2014.

Inter Milano a speculat succesul cu 1-0 de pe San Siro şi a reuşit calificarea în sferturi, după 0-0 în returul cu FC Porto. Italienii au avut mare noroc în prelungiri, când lusitanii au ratat 3 ocazii uriaşe, de două ori mingea lovind barele lui Onana.

Miercuri au loc ultimele optimi de finală: Real Madrid – Liverpool (4-2 în tur) şi Napoli – Eintracht Frankfurt (2-0 în tur).