Halep – Strycova, deseară, în optimi la Indian Wells

0
289

Simona Halep (5 WTA) va lupta deseară (ora 23:00, Dolce Sport) pentru un loc în sferturile turneului de la Indian Wells, adversară fiindu-i cehoaica Barbora Strycova (37 WTA).

În turul anterior, Halep, trimfătoare anul trecut la competiţia californiană,  a eliminat-o pe rusoaica Ekaterina Makarova (32 WTA), scor 6-2, 6-4, iar Strycova pe japoneza Kurumi Nara (89 WTA), scor  3-6, 6-1, 6-2.

Halep şi Strycova s-au mai întâlnit de două ori până acum, împărţindu-şi victoriile. Strycova a câştigat în 2010, la Paris, scor 6-1, 6-4, iar Halep în 2014, la Beijing, cu un rezultat identic.

Învingătoarea din acest meci ar putea evolua în sferturi cu Serena Williams, dacă liderul mondial va trece de ucraineanca Katerina Bondarenko, locul 70 WTA, venită din calificări.