Doar Halep a ajuns în sferturi la Doha

0
380

Din patru românce care au evoluat în optimi la Doha, doar Simona Halep s-a calificat în sferturi, după 6-4, 6-3 cu Anastasija Sevastova (Letonia). Sorana Cîrstea a fost învinsă de spaniola Garbine Muguruza cu 6-0, 6-4, Mihaela Buzărnescu a fost întrecută de germanca Julia Goerges cu 6-2, 6-2, iar Monica Niculescu a fost învinsă de daneza Caroline Wozniacki, numărul unu mondial, cu 7-5, 6-1,  în optimile de finală. Niculescu a enervat-o pe lidera WTA, care, la 5-4 pentru olteancă în primul set, s-a adresat arbitrului de scaun, arătându-se deranjată de ţipetele adversarei. “Numai aşa poate ea să câştige” a exclamat daneza.

Simona Halep, campioană la Doha în 2014, şi-a asigurat un cec de 68.125 dolari şi 190 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta în premieră pe tânăra jucătoare americană Catherine Bellis (18 ani, 48 WTA), care a învins-o pe campioana en titre de la Doha, Karolina Pliskova, scor 7-6 (4), 6-3.