Barca, umilită la Paris de Valentine’s Day

0
358

Paris Saint-Germain este cu un pas şi jumătate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal,  în urma unei victorii incredibile cu scorul de 4-0 (2-0) în faţa celor de la FC Barcelona, pe stadionul ”Parc des Princes”, în prima manşă a optimilor de finală. Barcelona eliminase PSG de două ori în ultimii trei ani din Champions League. Parizienii, care sunt pe locul al doilea în Ligue 1, au marcat prin Angel Di Maria (18, 55), Julian Draxler (40), Edinson Cavani (72), şi au ratat şi alte ocazii de gol, în timp ce Barcelona a ajuns doar de două ori la poarta gazdelor. Di Maria şi Cavani au marcat chiar de ziua lor, care coincide cu Valentine’s Day. Ultima dată când Barca a fost eliminată în optimi s-a întâmplat în urmă cu 10 ani. Returul dintre Barcelona şi PSG se va disputa pe Camp Nou, pe 8 martie.

PSG: Trapp – Meunier, Marquinhos, Kimpembe, Kurzawa – Rabiot, Verratti (Nkunku 70′), Matuidi – Di María (Lucas Moura 60′), Cavani, Draxler (Pastore 86′). Antrenor: Unai Emery.

Barcelona: Ter Stegen – Roberto, Pique, Umtiti, Alba – Busquets, Iniesta (Rakitic 72′), Gomes (Rafinha 58′) – Messi, Neymar, Suarez. Antrenor: Luis Enrique.

Într-un alt meci din optimi, Benfica a învins pe teren propriu cu 1-0 pe Borussia Dortmund, gol marcat în debutul reprizei secunde de grecul Mitroglou. Apoi, Aubameyang a ratat de la punctul cu var ocazia de a egala.