Premier League: Manchester City la prima înfrângere

0
327

Pe „Anfield”, în faţa a 52.285 spectatori, Liverpool a făcut un meci mare, învingând liderul autoritar, Manchester City (4-3), aflat la prima înfrângere în campionat. Ultima înfrângere a „cetăţenilor”, calificaţi în cele patru competiţii, data din 5 aprilie 2017. Cu cel mai bun atac din campionat (64 de goluri), cea mai bună apărare (13 goluri primite), City părea favorită. Liverpool avea şi probleme de „vestiar”, fiindcă l-a pierdut în actualul mercato pe Philippe Coutinho, plecat la Barcelona, iar Jurgen Klopp spera să-l aducă în devans pe Naby Keita, de la Leipzig, care oricum va veni din vară. Noua achiziţie a „cormoranilor”, fundaşul central Virgil Van Dijk s-a anunţat indisponibil. Meciul a avut intensitate maximă, calitate tehnică şi tactică. A fost un spectacol. Au marcat: Oxlade Chamberlain (min. 9), R. Firmino (min. 59). S. Mane (min. 62) şi M. Salah (minh. 68). Într-un interval de zece minute soarta partidei a fost pecetluită. Sane (min. 41), B. Silva (min. 84) şi Gundogan  (mjin. 91) au înscris pentru „cetăţeni”. În minutul 51, Otamendi a expediat balonul, cu capul, în transversala porţii lui Karius. După partida de ieri, despre care se va vorbi multă vreme, Manchester City nu mai este invincibilă. Dar, pentru respectarea adevărului, mai trebuie amintit că marţi, 9 ianuarie a.c, City mai susţinuse un meci, cu Bristol City, în Cupa Ligii, ceea ce a influenţat prospeţimea echipei. La „Sky Sports”, Pep Guardiola a spus că „am avut meciul în mână la 1-1, dar foarte repede s-a făcut 4-1. Realitatea este că am pierdut şi avem o săptămână pentru a pregăti meciul cu Newcastle”. Cel mai bun jucător de la Liverpool s-a dovedit fostul protejat al lui Arsene Wenger, Oxlade Chamberlain. În clasament, City are 62 de puncte, cu 15 mai multe decât Manchester United, care o întâlneşte în această seară pe Stoke City.