România – Irlanda de Nord 2-0. Dubla lui Papp îi urcă pe tricolori pe primul loc în grupă

0
327

România a învins pe Irlanda de Nord, scor 2-0, şi a urcat pe primul loc în Grupa F. După un început echilibrat de partidă, Lafferty a fost foarte aproape să deschidă scorul, însă şutul său a trecut milimetric pe lîngă bară. “Tricolorii” s-au trezit şi au luat cu asalt poarta lui Caroll. Stancu a fost, din păcate, “omul negru” pentru România, atacantul bătîndu-şi joc de trei ocazii rarisime, la una dintre acestea lovind bara transversală. De altfel, “Motanul” a şi fost înlocuit la pauză cu Keşeru. Odată cu trecerea timpului, nord irlandezii s-au retras în apărare, gest taxat pe final de “tricolori”. Eroul nostru a fost Papp, fundaşul Stelei reuşind o “dublă” în numai cinci minute (74, 79). Sănmărtean a reuşit din nou o partidă senzaţională, fiind coautor la golul care l-a liniştit pe Anghel Iordănescu, care a bifat a 50-a victorie pe banca echipei naţionale.