Tenis (Open – Toronto): Simona Halep în finală

0
342

După ce a pierdut primul set (2-6) în faţa americancei Jessica Pegula (nr. 7 mondial), Simona Halep şi le-a adjudecat pe următoarele două (6-2, 6-4). Partida a durat 2 ore şi 14 minute, dar setul decisiv a fost unul cu maxim suspans. Simona a condus 5-2, dar a salvat două mingi de meci la 5-4 şi s-a impus finalmente, în faţa unei jucătoare mai tânără şi extrem de determinată. În finala turneului o va întâlni pe brazilianca Beatriz Haddad Maia, care la rândul ei a trecut în semifinale de Karolina Pliskova (6-4, 7-6). Brazilianca (nr. 24 mondial) este pentru prima dată în cariera ei în finala unui turneu WTA 1000, în timp ce Simona Halep va disputa astăzi la Toronto a 18-a finală WTA 1000 vizând al 9-lea titlu.