UCL – Porto, eliminată, Steaua Roşie, calificare dramatică!

0
413

Marea surpriză a serii în turul 3 al Champions League este eliminarea lui FC Porto. Vicecampioana Portugaliei câştigase în Rusia, dar a fost condusă cu 3-0 la pauză de Krasnodar, echipă la care Andrei Ivan nu a prins lotul.

Reveniri spectaculoase au mai reuşit şi ciprioţii de la APOEL Nicosia, în Azerbaidjan, şi croaţii de la Dinamo Zagrab, la Budapesta.

Steaua Roşie Belgrad s-a calificat la Copenhaga, deşi a jucat în inferioritate din repriza secundă, în urma unui thriller cu lovituri de departajare, nu mai puţin de 11 de fiecare parte. După ce au eecutat toţi jucătorii, inclusiv portarii, s-a reluat şirul, iar gazdele au ratat la prima execuţie.

Meciuri dramatice au fost şi la Amesterdam şi Kiev, cu goluri multe şi calificări la limită.

Qarabag – APOEL* 0-2
(în tur 2-1, 2-3 la general)

• Au marcat: De Vincenti ’34 p. , U. Matic ’68
  • Rosenborg* – Maribor 3-1

(în tur 3-1, 6-2 la general)

• Au marcat:  Soderlund ’53, Konradsen ’61, ’81 / Vancas ’45+2.

Dynamo Kiev – FC Bruges* 3-3
(în tur 0-1, 3-4 la general)

• Au marcat: Buyalskyy ‘6, Shepelev ’50, B. Mechele ’90+3 a.g / S. Deli ’38, Vormer ’88, Openda ’90+5.

FC Copenhaga – Steaua Roșie Belgrad 1-1 (6-7 d.pen)
(în tur 1-1, 2-2 la general)

• Au marcat: D. N’Doye ’45 / Boakye ’17.

Ferencvaros – Dinamo Zagreb 0-4 (în tur 1-1, 1-5 la general)

• Au marcat: A. Ademi ’16, B. Petkovic ’47, D. Olmo ’55, Gojak ’55

Ajax Amsterdam – PAOK 3-2 (în tur 2-2, 5-4 la general)

• Au marcat: D. Tadic ’43, ’85 p.  Tagliafico ’79  /  Biswswar ’24, ’90+3