0
365

România a terminat pe locul 27 în lume, cu 10 locuri mai jos decât la Beijing

Alin Moldoveanu

Sportivii români participanţi la Jocurile Olimpice de la Londra au revenit la Bucureşti, ieri, după două săptămâni de competiţie în care au reuşit să obţină nouă medalii, din care două de aur. Sportivii au fost aşteptaţi pe pista Aeroportului Henri Coandă de preşedintele ANST, Carmen Tocală. În aeronava cu care au revenit sportivii români s-a aflat şi premierul Victor Ponta, care a plecat vineri la Londra, pentru a asista la mai multe competiţii şi la închiderea Olimpiadei. Vedeta lotului a fost Alin Moldoveanu, sportivul care i-a uimit pe toţi, reuşind să cucerească o medalie de aur nesperată. „Am muncit 16 ani pentru acest titlu, cât am putut de mult şi am reuşit. Cred că oricine, dacă munceşte mult, o să reuşească”, a declarat Moldoveanu. Întrebat dacă în România sunt condiţii pentru practicarea tirului, Moldoveanu a răspuns: „Se pare că sunt condiţii dacă eu am reuşit”. România a încheiat Jocurile Olimpice de la Londra cu numai 9 medalii, terminînd pe locul 27 în clasamentul final.

Sandra Izbaşa

Sandra Izbaşa şi Alin Moldoveanu sunt singurii care au cucerit un aur la Londra. Izabşa a triumfat la sărituri, în timp ce Moldoveanu s-a impus la tir, puşcă cu aer comprimat 10 metri. Cătălina Ponor (gimnastică), Roxana Cocoş (haltere), Alina Dumitru (judo), Corina Căprioriu (judo) şi echipa masculină de sabie (Rareş Dumitrescu, Florin Zalomir, Tiberiu Dolniceanu şi Andrei Siriţeanu) au câştigat argintul, în timp ce Răzvan Martin (haltere) şi echipa feminină de gimnastică (Sandra Izbaşa, Cătălina Ponor, Larisa Iordache, Diana Bulimar, Diana Chelaru au obţinut bronzul. 85 de ţări au obţinut cel puţin o medalie la Londra, pe primul loc a terminînd SUA cu 104 medalii, din care 46 de aur. Podiumul a fost completat de China şi de gazda Marea Britanie. De remarcat sunt performanţele Coreei de Sud, clasată pe locul 5 în lume, Ungariei, care a intrat în Top 10 în special datorită performanţelor obţinute la kaiac-canoe. Kazahstan a ajuns pe 12 în special pe braţele halterofililor, în timp ce Cuba a fost adusă pe 15 de boxeuri. România a fost devansată şi de ţări precum Iran, Etiopia, Coreea de Nord sau Jamaica, pentru care Usain Bolt a obţinut mai mult „aur” decât toată delegaţia noastră. În ultima zi, prin aurul obţinut la polo, ne-a întrecut şi Croaţia.  Acum 4 ani, la Beijing, România termina pe locul 17, cu un total de 8 medalii: 4 de aur, 1 de argint şi 3 de bronz. Următoarea Olimpiadă va avea loc la Rio de Janeiro în 2016.