Europa League: Astra debutează cu dreptul, 3-1 cu Zira

0
176

Astra Giurgiu a învins cu 3-1 formaţia azeră Zira FK, în prima manşă a turului al doilea preliminar al Europa League. astraAlexandru Ioniţă II (31), Alexandru Dandea (55) şi Anthony Le Tallec (74) au marcat pentru gazde, în timp ce golul azerilor a fost semnat de  Sadigov (34).

MijlocaşulMihai Răduţ a obţinut un penalty pentru Lech Poznan, învinsă în deplasare de FK Haugesund (Norvegia), cu scorul de 3-2. Răduţ a intrat pe teren în min. 84 şi a obţinut lovitura de pedeapsă în prelungiri.  Hajduk Split a trecut cu 1-0 de Levski Sofia, la formaţia bulgară Neluţ Roşu fiind integralist, iar Sergiu Buş a fost introdus  în min. 67. AEL Limassol, cu fundaşul Bogdan Mitrea în teren, a învins-o pe Progres Niedercorn, în Luxemburg. Adrian Avrămia a evoluat tot meciul la Dinamo Brest pe terenul austriecilor de la Altach.  Fostul atacant al Craiovei, lituanianul Nerijus Valskis, a marcat pentru formaţia israeliană Bnei Yehuda, în egalul de la Trencin.

Rezultate:

Valur Reykjavik (Islanda) — NK Domzale (Slovenia) 1-2
Ferencvaros Budapesta (Ungaria) — Midtjylland (Danemarca) 2-4
Panionios Atena (Grecia) — ND Gorica (Slovenia) 2-0
Shamrock Rovers Dublin (Irlanda) — Mlada Boleslav (Cehia) 2-3

Zeljeznicar Sarajevo (Bosnia-Herţegovina) — AIK Stockholm (Suedia) 0-0
Aberdeen (Scoţia) — Siroki Brijeg (Bosnia-Herţegovina) 1-1
Cork City (Irlanda) — AEK Larnaca (Cipru) 0-1
NK Osijek (Croaţia) — Lucerna (Elveţia) 2-0

AS Trencin (Slovacia) — Bnei Yehuda (Israel) 1-1
Hajduk Split (Croaţia) — Levski Sofia (Bulgaria) 1-0
Sturm Graz (Austria) — Mladost Podgorica (Muntenegru) 0-1
Slovan Bratislava (Slovacia) — Lyngby (Danemarca) 0-1

Beitar Ierusalim (Israel) — Botev Plovdiv (Bulgaria) 1-1
IFK Norrkoeping (Suedia) — Trakai (Lituania) 2-1
Progres Niedercorn (Luxemburg) — AEL Limassol (Cipru) 0-1
Astra Giurgiu (România) — Zira FK (Azerbaidjan) 3-1

Valletta FC (Malta) — Utrecht (Olanda) 0-0
Apollon Limassol (Cipru) — FC Zaria Bălţi (R. Moldova) 3-0
FC Vaduz (Liechtenstein) — Odd Grenland (Norvegia) 0-1
FK Haugesund (Norvegia) — Lech Poznan (Polonia) 3-2

FK Qabala (Azerbaidjan) — Jagiellonia Bialystok (Polonia) 1-1
Ostersunds FK (Suedia) — Galatasaray Istanbul (Turcia) 2-0
FK Liepaja (Letonia) — Suduva Marijampole (Lituania) 0-2
Broendby IF (Danemarca) — VPS Vaasa (Finlanda) 2-0

SCR Altach (Austria) — Dinamo Brest (Belarus) 1-1
Kalju Nomme (Estonia) — Videoton Szekesfehervar (Ungaria) 0-3
FK Rabotnicki Skopje (Macedonia) — Dinamo Minsk (Belarus) 1-1
KF Shkendija (Macedonia) — HJK Helsinki (Finlanda) 3-1

Ruzomberok (Slovacia) — Brann Bergen (Norvegia) 0-1
Maccabi Tel Aviv (Israel) — KR Reykjavik (Islanda) 3-1
FC Kairat Almatî (Kazahstan) — Skenderbeu (Albania) 1-1
FC Irtîş Pavlodar (Kazahstan) — Steaua Roşie Belgrad (Serbia) 1-1
Inter Baku (Azerbaidjan) — CS Fola Esch (Luxemburg) 1-0

Meciurile din manşa secundă vor avea loc pe 20 iulie. Astăzi va avea loc tragerea la sorţi a partidelor din turul al treilea preliminar al competiţiei.