Bundesliga: Bătălie mare pentru…locul 3

0
350

bayernBayern Munchen, deja campioană a Germaniei a oferit un final nebun de partidă la Leipzig, pe Red Bull Arena (42.558 spectatori). Aflată pe locul secund în primul său an de Bundesliga, RB Leipzig a condus cu 3-1 pe Bayern Munchen în minutul 47. La acest scor, T. Alcantara a redus din diferenţă, dar internaţionalul german T. Werner (min. 65) a majorat scorul la 4-2. Dar, bavarezii nu s-au resemnat şi R. Lewandowski (min. 84), care mai marcase şi în minutul 17 din  penalty, apoi D. Alba (min. 91) şi A. Robben (min. 95) au stabilit scorul final: 4-5! Dacă partida a fost una de orgoliu, în schimb, întâlnirea dintre Borussia Dortmund, în deplasare, cu Augsburg, încheiată indecis (1-1) a fost una cu miză ridicată pentru ambele combatante. Augsburg a obţinut un punct, care s-ar putea dovedi vital în lupta pentru retrogradare, în timp ce Borussia rămâne pe locul 3, dar graţie golaverajului, fiindcă Hoffenheim (5-3 în deplasare cu Werder Bremen) a egalat-o la puncte (61). În ultima etapă de campionat Borussia Dortmund (plus 31 la golaveraj) primeşte, pe teren propriu, pe Werder Bremen, iar Hoffenheim (plus 27 la golaveraj) pe Augsburg. În zona retrogradării, lucrurile stau în felul următor: Darmstadt (24 p) – lanterna roşie – şi Ingolstadt (31 p) sunt deja în Liga a doua. În schimb, SV Hamburg (35 p), Wolfsburg (37 p), Augsburg (37) şi Mainz (37) fac calcule.