Arsenal şi Liverpool au pierdut pe teren propriu

0
131

Cu câteva zile înaintea returului din sferturile Champions League cu Real Madrid, Manchester City este în Premier League, profitând de paşii greşiţi făcuţi chiar pe teren propriu de echipele care se aflau pe primele două locuri, Arsenal şi Liverpool.

Pentru “cormorani” este o săptămână “neagră”, trupa lui Klopp pierzând cu 3-0 acasă turul sfertului din Europa League cu Atalanta, iar duminică pe Anfield s-a impus şi Crystal Palace, scor 1-0, în etapa a 33-a din Premier League, gol Eberechi Eze în minutul 14.

De asemenea, Aston Villa a învins-o, în deplasare, scor 2-0, pe Arsenal, trupa lui Unai Emery punctând în minutele 84 şi 87 prin  Leon Bailey şi Ollie Watkins.

Într-un alt meci al etapei a 33-a, Fulham s-a impus cu 2-0 la West Ham United, prin dubla lui Andreas Pereira (9 şi 72).

În clasament, Manchester City este lider, cu 73 de puncte, urmată de Arsenal şi Liverpol, care au câte 71 de puncte, cu şase etape înainte de finalul campionatului.